Hakkında

Jin fikirler illustrasyon_hakkinda veya merhaba op“Jin Fikirler”, Tarlabaşı’nda yaşayan ya da yaşamış olan genç kadınların başlattığı bir blogdur. Yazarlarının toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine fikir ürettiği ve farklı hikayeleri paylaştığı, kendi deneyimlerini, düşünce ve gerçekliklerini ifade ettiği, ana akım gündeme dair eleştirilerini dile getirdiği bir alandır. Gençlerin ve kadınların görünürlüğü için, “biz de buradayız” demek için oluşturdukları bir platformdur.

Jin Fikirler, Sabancı Vakfı Genç Ses Projesi’ne katılan 15-22 yaşları arasındaki genç kadınların, olaylara, rollere, davranışlara, gündeme, sanata, hayata kendi gözlerinden bakarak, bedeni, gerçekliği, dayatılanı, anlatılanı, öğretileni yeniden sorgulamak için oluşturdukları bir blog olarak ortaya çıkmıştır. Bir ortak üretim ve farkındalık projesi olan Genç Ses’in amacı, toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle kadın haklarına olan duyarlılığı yaygınlaştırmaktır.

Tarlabaşı’ndan Genç Sesler olarak, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda yaşadığımız sorunlara dikkat çekerek bir fark yaratmak ve fırsat eşitliği kazanmak üzere yola çıktık. Sizleri de Jin Fikirler’i takip ederek tartışmalara katılmaya, birlikte çözüm üretmeye ve değişimin bir parçası olmaya davet ediyoruz!

Blog yazarları, Eylül 2015 itibariyle haftanın bir günü Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde toplanarak üreme organları ve işlevleri, kadın sağlığı, ergenlik dönemi, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın hakları, güvenli cinsellik konularında eğitimler almış, tartışmalar yapmış, sinema ve sergilere giderek konuları derinlemesine incelemişlerdir. Şubat 2016 itibariyle yayına giren blog için ürettikleri içerikleri zenginleştirmek ve yaratıcı alanda yeni beceriler kazanmak için yazılı ve görsel-işitsel (dijital) hikaye anlatım ile fotoğraf, video gibi etkin medya araçlarının kullanımı üzerine bilgilendirici ve uygulamalı eğitimler de görmeye başlamışlardır.

gencses flyer2

SV_acik_zemin.JPG
1925306_928962223783536_3709297954435897244_nttm-yeni-ogoTarlabaşı Toplum Merkezi tarafından yürütülen projeyi Sabancı Vakfı destekliyor; MODE İstanbul da proje ortağı olarak katılımda bulunuyor.

Bu blog, Sabancı Vakfı Hibe Programı‘nın mali katkısıyla hazırlanmıştır. Bu blogun içeriğinden sadece Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği sorumludur ve bu içerik herhangi bir şekilde Sabancı Vakfı’nın görüş ve tutumunu yansıtmaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s