Yeşilçam ve cinsiyetçi söylem

Gelecek sene 100. yılını dolduracak olan Türk Sineması, 1917 yılında çekilen ilk konulu filmi olan Pençe’den sonra pek üzerinde durulmayan cinsiyetçilik meselesi “Jön Diye Sana Derler!” adını verdiğımiz remix videomuza konu olmaktadır. Remix videoda, belki defalarca izlediğimiz ama üzerinde durup düşünmediğimiz ya da düşünemediğimiz Yeşilçam filmlerindeki cinsiyetçi söylemler ve bakışlar ortaya çıkartılmaya çalışılmaktadır. Video bu cinsiyetçiliği sorgulamamıza vesile olurken aynı zamanda kadın bedeninin ne kadar kolay bir şekilde sömürüldüğünü ve egemen erkek bakışın filmlerdeki baskınlığını gözler önüne sermektedir. Video boyunca  arkada devam eden “Nuri Alço operasyon müziği” olarak isimlendirilen melodi gülümsememize vesile olurken aslında “operasyonları” ya da tacizi ne kadar kanıksadığımızı bize göstermektedir.

Videom daha çok Yeşilçam Jön’lerinin cinsiyetçi söylemlerini içeriyor çünkü biz yıllarca Jön’leri çok sevdik, beğendik, imrendik hatta belki de böyle bir sevgilimiz olur diye dua da etmişizdir. Ama aslında bu Jön’ler çok masum değil, söylemlerinde bir sorun var. O takım elbiselerin parlak, jöleli saçların altında yatan bir pislik, bir canavar var.

Yeşilçam filmlerinden kesitler içeren bu video aynı zamanda sinema seyircilerine küçük bir mesaj da veriyor; evet izleyin, Yeşilçam, İran, Kore Sineması izleyin ama ne izlediğimizi bilelim. Kadından bahsederken onu niteleyen sıfatlara dikkat edelim. Gerekirse izlemeyi bırakalım. Ben ve kardeşlerim artık Yeşilçam izlemiyoruz mesela. Kadınların aşağılandığı filmleri bir kadın olarak izlemem için hiç bir sebep yok!

Gulêxan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s