Neden “ayıp”?

Jin Fikirler olarak yaptığım “Ayıptır Söylemesi” adlı röportaj videomda neden ayıp konusunu seçtim? Çünkü günümüzde bu “ayıp” kelimesinin korkutucu bir hal almaya başladığını düşünüyorum. Bir erkek arkadaşınla bir yerde oturamazsın, merhabalaşamazsın… Biri görecek ve ayıp olacak korkusuyla yaşamak çok üzücü.

Bir de şu soru var karşımıza çıkan: Kadınların regl olması ayıp mı? Ben de bu gibi durumları  yaşadığımdan, videomda özellikle ayıp ve regl (adet) konusunu da işlemek istedim. Regl olmak elbette ayıp değil ama bunu ayıp gibi gösterenler, ayıp gibi algılayanlar var. Bu yüzden  regl oldumuzda örneğin ped alırken gazeteye sarıyoruz,  biz kadınların içinde “Aman biri görmesin, ayıp olur, rezil olurum” kaygısı oluşuyor. Erkekler de bence regl olsalar bu hissi anlarlardı!

Bu projede olmak çok güzel. Öncesinde yalnız, sıradan, beceriksiz hisediyordum kendimi… Bu projeyle kendime guvenim, cesaretim, azmim geldi. Bu yüzden bu imkanları sağlayan Tarlabaşı Toplum Merkezi’ne teşekkür ediyorum; MODE İstanbul’a, 66 Kolektif’e bizlerle oldukları için çok teşekkür ederim. Bu projede olmak, güzel işler çıkartmak için çoook çalıştık. Herkesin emeğine, yüreğine sağlık!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s